През изминалия програмен период на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" сме достигнали до над 1 милион и 300 хиляди българи. Това каза заместник-министър Наталия Ефремова, която участва в днешното заседание на Комитета по наблюдение на програмата "Развитие на човешките ресурси", което се провежда в град Сандански.
Сливане на икономически и политически интереси при управлението е сред основните проблеми на българските медии. Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Резултатите от анкетата бяха представени днес във Френския институт.
В анкетата са участвали анонимно общо 206 души - журналисти, редактори, медийни експерти. Самото изследване не е национално представително за професионалната общност, обясни авторът на анализа д-р Илия Вълков - член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС.
Общо 75,2 процента от респондентите в проучването са посочили, че сливането на икономически и политически интереси при управлението е сред основните проблеми на българските медии, 60,7% са отговорили с „недостатъчна образователна и практическа подготовка на журн
Общинският съвет в град Левски се събира на редовно заседание с дневен ред от осем точки като последната е питания от граждани и актуални въпроси, пише в съобщение, публикувано на официалния сайт на институцията.
Общинските съветници ще обсъдят проект за изменение и допълнение на Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Ще бъдат обсъдени компенсирани промени на бюджета за 2024 г. и предложение за отдаване под наем на общински терен за поставяне на вендинг автомат за продажба на лекарствени продукти.
На вниманието на съветниците ще бъде и предложението за поставяне в Левски на скулптурна композиция „Земляците“в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
И този месец ще се разгледа предложение за отпускане на еднократна финансова помощ при раждане ил
Гори покрив на жилищна сграда на бул. „Христо и Евлоги Георгиеви“ в София, . В района на пожара се усеща дим и някои от хората носят маски.
На място има три пожарни и една линейка. Пожарникарите със стълба се опитват да достигнат до мястото на пожара и да потушат пламъците.
Къщата е необитаема и при инцидента няма пострадали, съобщиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН). От пожара са засегнати и два автомобила. Сигналът е получен в 16:30 часа.
Община Самуил ще подкрепи социално слаби граждани с еднократна финансова помощ. На днешното си заседание Общинският съвет реши да бъдат заделени средства на 16 нуждаещи се от общината.
Средствата основно са за покриване на разходите за лечение и закупуване на лекарства на самотно живеещи възрастни или вдовици, които са във финансово затруднение. Еднократна помощ ще получат и безработни, без доходи за покриването на ежемесечните си разходи за храна и стоки от първа необходимост. Пари се отпускат и за четиричленно семейство за покриване на ежемесечните разходи за нуждите на децата, прехрана, ток и вода. Финансови средства ще получи и вдовец за покриване на разходите за погребение на съпругата си.
председателят на Общинския съвет в Самуил д-р Бейтула Сали заяви, че подпомагането на социално слаби граждани със средства от бюджета на общината е част от социалната полити
Новата сграда на областната болница „Св. Пантелеймон“ в Ямбол се очаква да е готова и да заработи през 2025 г. Това съобщи пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. „Надяваме се лятото да е факт“, уточни здравният министър по време на посещение в града.
„Приятно съм изненадана от реалния вид на сградата. Прекрасно здание, което за щастие е на финална права“, коментира Кондева. Тя посочи, че днес е провела работна среща с ръководството на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, областния управител на Ямбол Николай Костадинов и кмета на Ямбол Валентин Ревански.
„За да уточним последните детайли от приключването на този дългоочакван от хората в областта проект. Удовлетворена съм от това, което виждам. Уточнихме на тази среща ангажиментите на всички страни – общината, Министерството на здравеопазване
"Програмата "Развитие на човешките ресурси" е с многообразен аспект на целевите групи - от най-малките до най-възрастните се подкрепят с различни мерки. През изминалия програмен период, който днес всъщност официално закриваме с окончателен доклад, сме достигнали до над 1 милион и 300 хиляди българи с различни мерки по програмата. Само по себе си това означава, че почти всеки шести българин е бил включен в разнообразните мерки по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", посочи заместник-министър Наталия Ефремова. Тя поясни, че мерките на оперативната програма най-често са насочени към повишаване на квалификация, на преквалификация, на инвестиции в умения, възможности за обучения или подкрепа чрез социални мерки.
"България на практика извърши една много голяма реформа в сферата на социалните услуги, започвайки от законодателството. Но много от услугите, които се предоставят като съвременни за консултиране или резидентни услуги както за деца, така и за възрастни, всъщност са започнали с пилотните мерки по Програмата "Развитие на човешките ресурси". Това е една от най-големите ни гордости, която ни дава шанс да имаме допълнително финансиране, така че да можем да реализираме мащабни реформи", посочи заместник-министърът на труда и социалната политика.
Тя отбеляза, че общините са един от най-ключовите бенефициенти по оперативната програма. "Може би една трета от ресурса по програмата по един или друг начин преминава през общините, било то за създаване на нови подкрепящи мерки или чрез самите общини в качеството им на работодатели, когато се възползват от мерките на програмата", каза още заместник-министър Наталия Ефремова.
По думите общините в качеството на бенефициенти са изключително добре подготвени и разполагат с много добър административен капацитет. "Работим в синхрон с тях, когато обмисляме нови мерки, така че общините са един от най-ключовите ни партньори", коментира Наталия Ефремова по време на днешното заседание на Комитета по наблюдение на програмата "Развитие на човешките ресурси".
Нарушено ще бъде водоподаването днес в района около пожарната в Шумен, както и на улиците "Владайско въстание" и "1300 години България", съобщиха от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - Шумен.
На сайта на дружеството, в раздела за аварии, е поместено съобщение, което пояснява, че това се случва заради авария на ул. "Владайско въстание" №238. От дружеството допълват, че водоподаването ще бъде нарушено до отстраняване на аварията, като не е посочен срок за приключване на дейностите.
Както съобщихме, водоподаването в средните, високите и най-високите части на Шумен беше спряно на 18 ноември, заради извършване на профилактика на Помпена станция „1300“. Заради профилактика на помпена станция на 17 ноември беше спряно водоподаването и към шуменския квартал "Макак", с. Белокопитово и с. Панайот Волов.
Кметът на община Шумен проф. Христо Хр
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген. В Дулово, където се срещна със симпатизанти, Борисов коментира, че Урсула фон дер Лайен е спазила обещанието си, дадено пред ГЕРБ и българите, и днес сутринта е обявила, че България трябва да влезе в Шенген. Той каза, че е изпратил благодарствен есемес.
Искам да благодаря и също съм го чул - на премиера на Унгария Виктор Орбан, на моя приятел от Европейската народна партия Нехамер - досегашен канцлер и лидер на австрийската десница за това, че и те удържаха обещанието си и дадоха на България зелен път за Шенген, каза още лидерът на ГЕРБ.
Румъния и България може да се присъединят напълно към Шенгенското пространство през януари 2
Изключително интензивен е трафикът от камиони в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе. Това съобщиха от граничния пункт.
Около 40 тежкотоварни автомобила изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите камиони са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен. Времето за престой там е около 18 часа.
Сред изчакващите шофьори е и Митко Аговски. "Идвам от Гърция. В Русе пристигнах около 19:30 часа вчера, а от паркинга тръгнах в 12:30 часа днес. Много време е, но няма какво да се направи. Опашките са голям проблем. Отивам до Букурещ, разтоварвам и се връщам обратно", обясни Митко Аговски.
От граничния пункт информираха, че за последното денонощие през съоръжението са преминали в двете посоки общо 2921 камиона. От тях 1489 са влезли в България, а от страната са излезли 1432.
От там об
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
В язовир „Среченска бара“ в Стара планина, от който се захранват с вода Монтана, Враца и още двадесетина селища от Северозападна България, в момента има 10,1 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона кубически метра, съобщи управителят на ВиК-Монтана Валери Иванов.
Нивото бавно спада и дъждовете от миналата седмица не повлияха значително на притока в язовира, който продължава да е по-малък от разхода. Очаква се в зимния период в планината да паднат валежи и нивото да се вдигне, но засега има продължително засушаване. Въвеждане на ограничителни мерки за водоподаването ще се коментира, ако нивото падне до осем милиона кубически метра, обявиха от ВиК-Монтана. От водното дружество припомниха, че от построяването на язовира преди около 40 години досега той се е пълнил през пролетта почти всяка година. Най-ниските му нива са били през 2000 го